- שיטת הטיפול -

שבעת הטיפוסים / איזה טיפוס אתה?

כל אחד הסובל מעודף משקל הגיע לכך בשל תכונותיו האישיות הייחודיות לו. בשיטת האבחון הסינית ניתן לקבוע עבור כל אדם לאיזה טיפוס הוא שייך: האבחון נעשה על פי סימני גוף הכוללים בדיקת לשון, איכות הדופק ואבחנת בטן. על פי האבחון מותאם לכל אחד תפריט דיאטה, תוכנית דיקור ייחודית וכן צמחים סיניים ומערביים מתאימים לטיפוס.
הייחודיות שבשיטה היא שלכל אחד מותאמת תוכנית אשר מביאה אותו לאיזון נפשי, רגשי וגם גופני. מכאן נובעת  היכולת להתמיד בהרזיה ללא סבל וללא קושי. הרעיון הוא לווסת לשפר ולחזק את הגוף ,לתמוך בנפש כך שההזדקקות לאוכל פוחתת ומתאזנת.
כל אחד העובר אבחון מקבל ניתוח של טיפוס אישיותו מתוך סימני הגוף, ותמיד מופתע מכך שהגוף חורט על עצמו בסימנים ברורים את תבנית הנפש. ניתן לומר לו על עצמו דברים שהוא לא העלה כלל בשיחה והוא נוכח לדעת שהקשר גוף ונפש הוא ישיר והטיפול מכוון למישורים הללו.
מודל ההרזיה כולל 7 טיפוסי אישיות שונים:
השמות וההגדרות הן סיניות והן כוללות מאפייני אישיות של רגש עקרי, נטיות באישיות, בעיות גופניות אופייניות לטיפוס והנקודות החלשות שלו. ממה הוא סובל ובעיקר מהי אסטרטגיית הטיפול המתאימה לו. 
האיבר שנמצא בחוסר איזון יכול להיות: כבד, טחול, כליות, לב או קיבה, בכל אדם איבר אחד עקרי יהיה אחראי להשמנה.בספר, בתחילת כל פרק הקדמה לאיבר שנמצא בחוסר איזון, לפי הרפואה הסינית ואחר כך פירוט הסימנים. חלק ניכר מהסימנים יאפיינו את האדם.בספר מופיעות ההמלצות התזונתיות והצמחים.וכן המלצות לספורט. כמו למשל:


טיפוס 1 לדוגמא:
השמנה מתאפיינת באכילת יתר בזמני מתח נפשי, בתקופות של לחץ ועצבים אכילת יתר כדי להירגע. אכילת כמויות של אוכל או צום לסירוגין. חוסר היציבות המאפיין טיפוס זה, גורם לתופעות פיזיות במערכת העיכול, כמו הצטברות גזים בבטן או שלשולים ועצירות. תופעות נוספות המלוות את הטיפוס הן לעתים הופעת תסמונת קדם וסתית, יתר לחץ דם, כולסטרול ושומנים בדם גבוהים מהנורמה, טעם מר בפה, קשיי נשימה, דיכאון או מצב רגשי לא יציב המאופיין בעליות ומורדות במצב הרוח.
אציין שקיימים גברים נשים וגם בני נוער שיתאימו לכל טיפוס. ישנם 7 טיפוסים שונים המתאפיינים אחרת, אוכלים מסיבות ייחודיות, סגנון אכילתם שונה ותבנית נפשם שונה. כל טיפוס נתקל בקשיים אחרים וייחודיים המונעים ממנו להתמיד בשינוי אורחות החיים, התזונה, הפעילות וההרגשה. ומטרת הטיפול היא לזהות לאבחן ולטפל בכל טיפוס.
הטיפול ההוליסטי נדגיש, כולל תזונה צמחים דיקור וספורט.


תזונה:
תפריט והמזונות הייחודיים, אשר מחזקים ותורמים לשובע מרגיעים ומעלים אנרגיה באותה עת. התייחסות להרגלי אכילה למזונות המועדפים ולתחליפי מזון. תבלינים, מתכונים מומלצים, שתייה הכוללת סוגי משקאות עדיפים.

צמחים:
תומכים בכל התהליך על ידי כך שמניעים נוזלים בגוף מסלקים רעילות תורמים לשובע, ומחזקים את הגוף.
"מדהים לגלות שללא סבל וללא רעב אני גם מרזה וגם מרגישה רעננה יותר רגועה יותר והרבה יותר ידידותית לסביבה" מתבטאת אחת מהמטופלות שלנו. גברים ונשים מתחברים לתוכנית ומייד מרגישים שהם 
נמצאים במקום הנכון ובטיפול הנכון. 
הגברים מרגישים חזקים יותר, נמרצים יותר ורגועים יותר, הם מדווחים על שיפור בתפקוד הפיזי כולל שיפור באון וביכולת המינית.
תוכנית האוכל מגוונת ומותאמת לסדר היום של כל אחד ואחד, מתכונים פשוטים להכנה וטעימים למאכל, מה שהופך את התהליך לפשוט ונוח גם לגברים וגם לנשים.


דיקור:
אשר מניע אנרגיה, משחרר, מחזק, מווסת תאבון.

ספורט:
בנוסף לתוכנית ההרזיה, הדרכה עדכנית ומודרנית של תזונה וספורט על ידי בניית תוכנית אימון ייחודית לכל אחד, פעילות גופנית ייחודית לכל אחד על פי תבנית הטיפוס שלו. התאמת ענף ספורט אשר יתאים למכלול אישיותו התייחסות לגוף ונפש. התאמת התפריט היומי לצורכי הספורט במטרה להעלאת מאסת שריר ולהורדת אחוזי שומן בגוף, ובכך לשמור על חיטוב הגוף ומראה צעיר גם בעתיד. התייחסות לספורט בצורה מקצועית מעשירה מאוד את התהליך המדהים לשינוי. הספורט כפעילות כדרך וכשגרת חיים מתחברת לרפואה הסינית ומהווה מקור נובע ועשיר של אנרגיה חיובית לחיינו.
חוויית ההרזיה ההוליסטית בראיה הסינית העתיקה והמודרנית מקדמת את ההרזיה והבריאות בדרך נוחה נעימה ומרעננת. 
בוא והצטרף לדרך חדשה ובטוחה להגשים חלום. 

בהיותי דיאטנית משנת 1988 ומטפלת ברפואה סינית משנת 1998 אני רואה בשילוב  הטיפולים הללו דרך חדשה ומופלאה לטיפול שורשי באדם הסובל מהשמנה: אישה גבר, נער נערה וילד. ההשמנה היא מחלה ייחודית במובן של שילוב גורמים סביבתיים ואישיים ולכן דרך הטיפול שלי מורכבת ממספר שלבים וחלקים.שיטה זו נוסתה ונבדקה על ידי במשך תקופה במוסד רפואי ידוע בישראל, והתוצאות המדהימות שהצטברו נתנו לי את הכוח והאמונה להוציא את תורתי בספר זה.

ידוע לכל שההשמנה נחשבת ונתפשת כמחלה שיש לה סיבות נפשיות רגשיות ופיזיות. חלקים הם נגלים וידועים  וחלקים הם תת-הכרתיים ולא מודעים. הטיפול הייחודי המשלב דיקור תזונה וצמחי מרפא מהווים כיסוי של הטיפול מכל היבטיו. 

המושגים שמופיעים בספר זה ייחודיים לרפואה הסינית, ואף שהם עלולים להישמע פשטניים מדי, יש מאחוריהם חוכמה עתיקה, ידע רב ויישום מודרני.
תזונה לפי הרפואה הסינית היא שילוב מושלם של צמחים ומזון המותאמים לכל אדם. צירוף של תבלינים וצורות  הכנה המקנים למזון כוח ועוצמה טיפולית.
הקסם שבמזון טמון ביכולתו לקדם בריאותו של כל אדם, ריפוי מחלותיו ומניעתן. סוד התחזוקה התקינה של הגוף והארכת חייו הוא במזון.
התזונה על פי הסינים אינה מבוססת על ההרכב הכימי של המזון כמו פחמימות חלבונים ויטמינים וכדומה, אלא על  הרעיון של שילוב ואיחוד איכויות המזון והתאמתם לסימני החולי באדם. שילוב איכויות המזון להשגת איזון פנימי.
בראיה המערבית יש התייחסות לקלוריות, למאזן האנרגיה, כלומר ספירת הקלוריות הנכנסות מהאוכל לעומת  הקלוריות היוצאות בפעילות. קלוריה היא המטבע האנרגטי של הגוף.
כדי לרזות בהחלט לא מספיק לספור קלוריות. הסינים מתייחסים לאנרגטיקה של המזון המגדיר תכונות נוספות  למזון, חום וקור, כיווץ והרפיה, שחרור וחיזוק, העלאה והורדה. תכונות חשובות להתפתחות ההשמנה ואפשרות ההרזיה.
ההשמנה נחלקת למצבים של עודף משקל מטבולי, טיפוס של אדם שאינו אוכל יתר על המידה אלא שחילוף החומרים בגופו איטי, והסוג השני הוא של אכילת יתר, אכילת כמויות גדולות, תדירות גבוהה,תאבון מופרז. קיימים שבעה טיפוסים שונים וחשובה האבחנה המדויקת ביניהם כדי להתאים תוכנית טיפול מוצלחת.